O firmě

Majitel firmy Ladislav Šipla:

„Naší snahou vždy bylo a bude, aby si zákazník například vybral koberec, či plovoucí podlahu a už se o nic nestaral. To znamená, že mu zboží odvezeme a koberec či plovoucí podlahu podle jeho přání položíme. Stejně tak i u bytového textilu. Záclony a závěsy šijeme na míru, obšíváme koberce a podobně."

Historie firmy LINAKO (novinový článek 2006):

Je tomu 10 let, kdy Klatovy postihla průtrž mračen a velká voda způsobila nemalé škody. Vytopila také podlahářskou firmu Ladislava Šiply. Voda se dostala do skladu, kanceláře a dílny.

Neměl jste pane Šiplo v té chvíli pocit, že velká voda s sebou odnesla i vaše podnikatelské plány?

Člověka napadnou v takových okamžicích všelijaké myšlenky. Ale to trvalo snad několik vteřin, když jsem viděl tu spoušť, kterou voda napáchala.  Bylo mi hned jasné, že musím hledat nový objekt pro podnikání. V té době jsem měl firmu v pronajatých prostorách klatovské nemocnice.

Vlastně velká voda vás přestěhovala.

I tak se to dá říci. Koupil jsem objekt v Klatovech Lubech, který byl doslova na spadnutí. Bylo zde vojenské hospodářství a mnozí pamětníci si jistě vzpomenou, jak po dvoře ještě běhala prasata. Budova byla na spadnutí, ale poloha místo z pohledu obchodních aktivit firmy se mi zamlouvala. Ihned jsme se pustili do přestavby a během osmi měsíců jsem svoji firmu Linako stěhoval do nových prostor. Také jsem rozšířil nabídku služeb. K prodeji a pokládce lin a koberců jsem přidal bytový textil. Tehdy jsem se naivně domníval, že takové rozšíření firmy bude dostačující.

Někdy podnikatelské záměry píšou sami zákazníci.

O tom jsem se přesvědčil. Najednou byl zájem o kuchyňské linky, nábytek, lůžkoviny, zdravotní matrace, sedací soupravy, a tak jsme prodejní plochy postupně rozšiřovali. Dnes zákazníci v Obchodním domu Linako pod jednou střechou nakoupí vše, co potřebují do bytu. Od podlahy až po lustr.

Nebyla to vaše představa?

Byla. V koutku duše, když jsem kupoval před 10 lety zdevastovaný objekt, jsem o takovém něčem snil. Byl jsem toho názoru, že k prodeji nutně patří služby jako například pokládka koberců, lin, šití bytového textilu na míru, montáž kuchyňských linek, doprava zboží zákazníkovi přímo na místo. 

O který druh zboží je nyní zvýšený zájem?

Jsou to kvalitní podlahoviny jak lina, tak i koberce. Velmi žádané jsou polyamidové koberce. Vyznačují se tím, že u nich nedochází k prošlapování, vlákno je pružné, došlap je měkký srovnatelný s vlněným kobercem. V barevnosti dochází u zákazníků k posunu.  V módě jsou pestré barvy, což dokazuje pozitivní myšlení lidí. 
Hodně zákazníků jsem viděl v oddělení kuchyňských linek. My jsme zhruba před třemi měsíci začali do kuchyňských linek montovat podle přání zákazníků i spotřebiče jako sporáky, myčky, ledničky, varné desky a podobně. Tento náš krok se setkal s velkým zájmem. Navíc i zákazník  na tom vydělá, protože u namontovaných spotřebičů zaplatí jen 5% DPH.

Poměrně dost velký výstavní prostor věnujete nábytku.

Nabízíme masivní nábytek, obývací stěny, dětské pokoje, sedací soupravy, ložnice, kancelářský nábytek, ratan, komody, máme zde i lustry, řadu nejrůznějších doplňků, takže ten prostor potřebujeme. Protože přímo spolupracujeme s výrobci nábytku, můžeme zákazníkovi nabídnout i speciální úpravy podle jeho přání. Totéž platí i u zdravotních matrací, kde máme jednu z největších nabídek v regionu. Zařazení nábytku do naší nabídky se ukázalo jako šťastný krok.

Dá se říci, pane Šiplo, že po 10 letech existence Obchodního domu Linako se vám naplnily vaše podnikatelské plány?

Splnil se mi můj podnikatelský sen, který jsem měl na počátku devadesátých let při zakládání firmy. V současné době neuvažuji o dalším rozšiřování, ale člověk nikdy neví. Jsem rád, že se firmě podařilo úspěšně propojit prodej se službami, což zákazníci oceňují. Chtěl bych jim také poděkovat za trpělivost, kterou projevovali v době našeho postupného budování. Naposled to byla  přístavba nového vchodu do Obchodního domu.